Poslanci schválili rozpočet mesta. Kam pôjdu peniaze?

Rozpočet s prioritami v doprave - rekonštrukcii ciest a chodníkov, bezpečnosti, životného prostredia, modernizácii škôl,  podpory kultúry a športu, či nákupu strojov a dopravných prostriedkov na udržiavanie čistoty mesta a zvozu odpadu odobrili mestskí poslanci mesta Čadca.

Začiatok apríla tak prináša zrušenie rozpočtového provizória, v ktorom bola Čadca od začiatku tohto roka. Rozpočet je vypracovaný ako vyrovnaný, zabezpečuje všetky samosprávne funkcie mesta a jeho ďalší rozvoj.

Školstvo dostalo v rozpočte silnú podporu

Na oblasť vzdelávania pôjde v rámci rozpočtu významná časť financií.

Dokončujú sa rozbehnuté projekty a rozpočet počíta po výrazných rekonštrukciách pokračovať v zlepšení technického vybavenia škôl, dobudovaní jedálne na ZŠ M. R. Štefánika, rekonštrukcii a modernizácii výmenníkovej stanice tepla a ihriska na ZŠ J. A. Komenského, ale tiež rekonštrukcie striech, športových areálov škôl, či dovybavenie školských jedální.

Cesty, chodníky, cyklisktické komunikácie

Jedna z najväčších súm by mala podľa vedenia mesta predstavovať investície do opráv povrchov ciest a chodníkov, budovanie nových parkovacích miest a cyklistických komunikácii od katastra Raková po obec Oščadnica.

Radnica pokračuje aj v roku 2019 v budovaní bezpečných priechodov pre chodcov.

V rozpočte sa nezabúda ani na prímestské časti

Po minuloročnej historickej obnove ciest na sídliskách sa rozpočet zameriava na kritické úseky v prímestských častiach mesta, spomenieme pár ako miestna komunikácia u Krkošky, u Capka, Horelica Veščary, u  Haľamy, MK u Líšky, u Gáboreho, Milošová u Ščureho, …

Prichádzajú aj spoločné investície Žilinského samosprávneho kraja a mesta

Dlhoočakávaný a chýbajúci chodník v najviac frekventovanom staviteľskom úseku diaľnice D3 Čadca – Bukov, Svrčinovec pri ZŠ Podzávoz sa začne budovať v najbližších dňoch. Nezabudlo sa ani na chodník popri Kysuckej nemocnici v Čadci či chodník pri ZŠ Rázusová po ul. Hurbanova a chodník na ulici A. Hlinku (od kostola po ul. Kukučínová).

Posilnenie mestskej polície

Rozpočet počíta aj s personálnym a technickým posilnením mestskej polície. Mesto chce tiež investovať do rozvoja kamerového systému v najkritickejších úsekoch mesta. Zároveň počíta aj s pokračovaním úspešného programu Revolution train 2019.

Komu sa čo ušlo z dotácií

Aprílové zastupiteľstvo poteší, najmä športovcov, ktorým sa prerozdeľovala schválená dotácia vo výške 120 tisíc eur na podporu športu. 120 tisíc eur sa prerozdelilo na činnosť medzi 18 športových klubov v meste Čadca.

10-tisícovú finančnú injekciu získal Mestský stolnotenisový klub Čadca, ktorý má dlhodobo vynikajúce výsledky v najvyšších stolnotenisových súťažiach. Maratóncom z čadčianskeho klubu príde na účet 6 250 eur. Telovýchovnej jednote Čadca, ktorá zastrešuje sánkarov, volejbalistov a turistický oddiel poskytne mesto 3 000 eur. Mestský športový klub – hádzaná pre rok 2019 získa z mestskej kasy 3 000 eur. Kysucká hokejbalová únia Čadca získa 3 800 eur, atletický klub ZZO Čadca 5 000 eur. Najväčší kus z koláča si i tento rok odhryznú futbalisti v objeme 74 250 tisíc eur.

Nezabudlo sa ani na občianske združenia, nadácie, ktoré si rozdelili finančnú podporu vo výške 5 tisíc eur a rovnaká podpora 5 tisíc eur poputovala medzi farnosti.

Bezplatné športové haly

Športovci okrem pridelených dotácií majú možnosť bezplatne využívať športové haly na Ul. športovcov a na Ul. A. Hlinku. Suma, ktorou takto mesto kluby dotuje, prevyšuje hodnotu niekoľko desaťtisíc eur.

Nové matičné námestie

Pomáhať,
spájať a slúžiť

Som rodák z Oščadnice. Narodil som sa v septembri 1965 v rodine robotníka. Môj otec pochádzal z Kráľovej pri Senci a priniesol na Kysuce nezvyčajné meno - Gura. Otec si zamiloval tento kraj, aj keď mama by ho radšej nasledovala do teplejšieho a úrodnejšieho kraja dolniakov, ale on chcel zostať...

celé bio